Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,24 lipca
Imienieny:
Kinga, Krystyna, Olga
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem
obrazek
Kompozycja książki powstała w oparciu o rytm życia mieszkańców Murzynowa oraz sąsiednich miejscowości z wydarzeniami historii powszechnej w tle. Rozpoczyna ją dalekie spojrzenie w przeszłość do momentu wydzielenia pięciu głównych części: Królewszczyzny, Klucza, Majętności, Gospodarstwa i Zespołu. Ich tytuły nawiązują do własności ziem i obiektów związanych z Panem. Między nimi znajdują się kilkuletnie okresy: Przełom, Zwrot, Przewrót, Transformacja, w których nastąpiły poważne zmiany społeczne czy gospodarcze. W opowieści przytoczone zostały dzieje nie tylko Murzynowa, ale także m.in. Sabaszczewa, Zberek, Połażejewa, Mieczysławowa, Kopaszyc i Rusiborka.
Pisanie tej książki było interesującą przygodą. Tekst niemiłosiernie puchnął, a ja, ucząc się swojej profesji i studiując źródła historyczne, wiele zrozumiałem, dojrzałem, co uważam za swój największy sukces. Za słowami Leonarda Durczykiewicza: „Nie moją rzeczą sądzić, czy wywiązałem się dobrze z zadania podjętego, myślę jednak, że lepiej zacząć i zrobić coś, niż czekać, zbierać przez lata całe, i... ostatecznie nie zrobić nic”. Ta książka jest dowodem na to, że Każde miejsce opowiada swą historię. Kilka lat temu nie byłem tego świadomy. Teraz wiem, wierzę, że każdy po przeczytaniu tej książki dostrzeże tę prawdę.

Daniel Mikulski

W obrazach przeszłości obok postaci z kart wielkiej historii spotykamy – jednak o wiele rzadziej – te z dalszych rzędów, aczkolwiek również interesujące, a w lokalnym wymiarze zajmujące szczególne miejsce. Również obrazy małych ojczyzn w takim właśnie zakresie są przedmiotem szczególnej pamięci, tworzą bowiem historię ziem, powiatów, gmin, a czasami także wiosek. Można by wymienić szereg przykładów takich małych miejscowości, które dzięki wytrawnym badaczom niekiedy od wieku XIX funkcjonują w narodowej pamięci. Nierzadko ewokowanie takich obrazów wymaga zarówno doświadczenia warsztatowego, jak i żmudnych, czasochłonnych poszukiwań. Takich podjął się autor prezentowanej książki, który zafascynowany wielowiekową historią swej rodzinnej wioski, sięgającą czasów piastowskich, postanowił ubrać ją w kostium literacki.
Z przedmowy prof. Marcelego Kosmana

Wszelkie informacje o losach powstania książki, jej promocji a także sprzedaży są dostępne na stronie:
https://www.facebook.com/pages/Historia-Murzynowa-Ko%C5%9Bcielnego/805061406180838?ref=hlGALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ